4 sposoby porozumiewania się, które pustoszą relację…
Poruszasz czułą strunę poprzez:
Krytycyzm – zwykle rozpoczyna konflikt. Często jedna strona zaczyna krytykować drugą, kiedy tak naprawdę chce zakomunikować swoje silne i nieprzyjemne emocje, jak na przykład: frustrację, złość, smutek i rozpacz. Krytycyzm można rozpoznawać po słowach: „bo ty zawsze”, „bo ty nigdy”, „dlaczego tego nie zrobiłaś”, „powinnaś była”.
Postawa obronna (defensywność) – może przybrać formę przerzucania winy i odpowiedzialności, zmiany tematu lub atakowania na przemian z bronieniem siebie. Pojawia się, gdy osoby chcą ochronić się przed strachem, odpowiedzialnością, bólem lub nowymi informacjami.
Wycofywanie się – nie służy budowaniu zdrowej relacji. Polega na próbie odcięcia się od rozmówcy, zamknięcia się w sobie oraz na ignorowaniu komunikatów. Ludzie zazwyczaj wycofują się, kiedy wyczuwają wrogość rozmówcy. Usztywniają wtedy swoją mimikę, odpowiadają półsłówkami i nie utrzymują kontaktu wzrokowego.
Pogarda – najpoważniejszy sygnał świadczący o tym, że równowaga idzie w złym kierunku a relacja miedzy dwiema osobami jest w słabej kondycji. Jej przejawy są pozornie niewinne, jak przewracanie oczami, pogardliwe spojrzenia, sarkazm lub/i bierna agresja, jak też agresywne: złośliwe żarty, wyśmiewanie się, umniejszanie i wyzywanie.
Co może pomóc? Co można zrobić?
Pomaga proces dostrajania się w komunikacji, który pozwala partnerom, w pierwszej kolejności wychwycić i nazwać ich codzienne zachowania, nawyki, motywację, chęć do pracy nad zmianą i oczekiwania. Rozwojowi służy wspólne wyznaczenie zgodnych i realnych celów oraz naprowadzenie i zasugerowanie co z tego co robią pomaga, a co utrudnia ich realizację aby budować wysokiej jakości relację.
Za Gottman John M., Silver Nan „Siedem zasad udanego małżeństwa”
#relacje #przekonania #myśli #emocje #psychika #umysł #mózg #trening #terapia #cel #satysfakcja #wartości #wiedza #psychologia
Comments